Dwie z trzech hal znajdowały się obok siebie w strefie przemysłowej w miejscowości Chlebnia koło Grodziska Mazowieckiego, natomiast trzecia w miejscowości Natolin.
Według wstępnych informacji, w zdarzeniach nikt nie ucierpiał, ale na miejscu cały czas pracują strażacy. „Musimy się upewnić, że nie ma poszkodowanych” – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej aspirant Krzysztof Stefaniak z grodziskiej straży pożarnej. Mazowieckie.
- W wyniku ulewy zawaliły się dachy w trzech halach.
- Według informacji przekazanych przez straż pożarną do pierwszego zdarzenia doszło w jednym z budynków w miejscowości Chlebnia przy ulicy Logistycznej, gdzie mieści się centrum sieci sklepów odzieżowych. Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w hali pracowało wówczas ponad 400 osób. „Trwa sprawdzanie, czy ktoś z osób postronnych nie przebywał w środku. W działania zaangażowane jest 80 strażaków i 18 samochodów, w tym grupa poszukiwawczo-ratownicza oraz sekcja medyczna PSP z Warszawy” – poinformowała PSP w mediach społecznościowych.
- Z drugiej hali ewakuowano z kolei kilkadziesiąt osób. „Dziś doszło do poważnego incydentu w magazynie firmy FroGum – Panattoni w miejscowości Grodzisk Mazowiecki, gdzie na skutek gwałtownej nawałnicy zawalił się dach. W chwili zdarzenia w magazynie przebywało kilkudziesięciu pracowników, na szczęście, dzięki szybkiej i sprawnej ewakuacji, udało się uniknąć ofiar – nikomu nic się nie stało” – przekazał informację firmy FroGum Miejski Reporter.
Do podobnego zdarzenia doszło również w miejscowości Natolin. – Do obydwu zdarzeń doszło na terenie strefy przemysłowej, przy rondzie – przekazał Krzysztof Stefaniak z grodziskiej straży pożarnej. Dodał również, że w Chlebni i Natolinie nadal trwają działania strażaków. Z ustaleń wynika, że w hali w chwili zdarzenia mogło przebywać kilkanaście osób. Trzy osoby, które przebywały wewnątrz, odniosły niewielkie obrażenia. Nadal trwają tam działania poszukiwawczo-ratownicze – wynika z ustaleń Miejskiego Reportera.
Silne burze na Mazowszu. Wstrzymano loty na lotnisku Chopina
Ponad 100 zgłoszeń odebrali strażacy w Warszawie w związku z intensywnymi burzami. We wszystkich stołecznych dzielnicach doszło do podtopień. Na Targówku piorun uderzył w podnośnik. Skutki burzy były odczuwalne także na lotnisku Chopina na Okęciu.
Młodszy kapitan Jakub Nowak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w stolicy powiedział, że zalane zostały ulice, garaże i lokale usługowe. Wpłynęły także zgłoszenia o powalonych na domy i samochody drzewach. W wyniku uderzenia pioruna w podnośnik do szpitala trafiła jedna osoba, która przebywała w jego pobliżu. Na pewien czas wstrzymano ruch na warszawskim lotnisku Chopina.
- To nie była zwykła burza – powiedział IAR Piotr Rudzki z biura prasowego. Na kilkanaście minut ze względu na wyładowania elektryczne i porywy wiatru ograniczające widoczność wstrzymane zostały starty i lądowania. Aktualnie sytuacja wróciła do normy.
- Ponadto woda deszczowa, która zgromadziła się na dachu terminala, zalana otwory wentylacyjne i przedostała się do strefy pasażerskiej CDE – poinformował Piotr Rudzki. Zaznaczył, że systemy przeciwdeszczowe nie były w stanie poradzić sobie z masą wody. W związku z tym strefa pasażerska CDE była czasowo zamknięta dla odprawy biletowo-bagażowej. Na ten moment odprawy i kontrole bezpieczeństwa odbywają się w strefie AB.
Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, w poniedziałek „do 16:00 na terenie kraju odnotowano 2193 zdarzenia, związane z przechodzącym frontem burzowym. Najwięcej interwencji podjęli strażacy w województwie wielkopolskim – 941 zdarzeń oraz w woj. mazowieckim – 530 zdarzeń”. Przypomniano również, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami dla wschodniej części kraju.
Prognoza pogody
Według synoptyków w nocy z 19 na 20 sierpnia na północy i zachodzie zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. „Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu i burzami. Opady okresami będą miały ulewne natężenie. Prognozowana suma opadów do 50 mm, a punktowo na Mazowszu nawet do 100 mm. Miejscami ograniczające widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna od 10 st. C, 12 st. C na północy, około 15 st. C w centrum, do 19 st. C, 20 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na zachodzie zmienny, na pozostałym obszarze północny i północno-zachodni. W czasie porywy wiatru do 80 km/h” – czytamy w.