Historia pierwszego pacjenta z implantem przeciwpadaczkowym: sukces osiągnięty!

Cierpiący na ciężką padaczkę Oran Knowlson przeszedł do historii jako pierwszy pacjent na świecie, któremu udało się w znacznym stopniu poprawić jakość życia poprzez operację mózgu. Siedem miesięcy po zabiegu okazało się, że ataki padaczkowe u chłopca zostały zredukowane o aż 80 procent, co pozwoliło mu spełniać się i spędzać czas ze swoimi rówieśnikami.

Warto tu wyjaśnić, że 13-letni Oran, cierpiący z zespołu Lennoxa-Gastauta, który jest postacią padaczki oporną na tradycyjne metody leczenia. Choroba ta zaatakowała chłopca w wieku trzech lat, pozbawiając go normalnego dzieciństwa. Oran doświadczał setek ataków dziennie, z różnym nasileniem i niebezpieczeństwem dla jego życia.

Napady padaczkowe wynikają z nieprawidłowych wybuchów aktywności elektrycznej w mózgu. Stymulator mózgu, który emituje impulsy prądu, ma za zadanie blokować te nieprawidłowe sygnały, poprawiając jakość życia pacjenta.

Operacja mózgu, podczas której Oran został wszczepiony elektrodami, trwała około ośmiu godzin. Elektrody były celowo umieszczone w „wrotach mózgu”, krytycznej stacji przekazującej informacje neuronowe. Następnie elektrody zostały połączone z neurostymulatorem, zabezpieczonym w czaszce, zapobiegając ich przemieszczaniu się.

Oran po operacji powracał do zdrowia przez około miesiąc, po czym uruchomiono stymulator. Mimo że chłopiec nie czuje działania urządzenia, jego skuteczność jest imponująca, a możliwość bezprzewodowego ładowania sprawia, że codzienne użytkowanie stymulatora jest bezproblemowe.

Głęboka stymulacja mózgu może znacząco poprawić jakość życia pacjentów cierpiących na ciężką padaczkę, umożliwiając im normalne funkcjonowanie bez częstych i groźnych ataków.

Mimo wielu trudności i ograniczeń związanych z niekontrolowaną padaczką, rozwój technologii daje nadzieję na poprawę jakości życia pacjentów. Stymulacja mózgu staje się coraz skuteczniejszą metodą leczenia, umożliwiając pacjentom powrót do normalności.