niedz.. lis 24th, 2024
Czy RPP planuje obniżenie stóp procentowych?

3-5 września ruszyło XXXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Wodorowe ambicje PiS wzbudzają coraz większe zainteresowanie, a pytanie, czy nowy rząd przyjrzy się Dolinom Wodorowym, pozostaje otwarte.

Wodorowe imperium w rękach PiS – to temat, który budzi wiele kontrowersji i dyskusji w ostatnich miesiącach.

Edukacja to jedno z kluczowych zagadnień społecznych. Pytanie, ile zarabiają nauczyciele i czy ostatnie podwyżki cokolwiek zmieniły, nadal pozostaje aktualne.

Emerytury w Polsce. Nierzadko okazuje się, że emeryci mają wyższe świadczenia niż trzydziestoletni pracownicy otrzymujące pensje.

Uwaga, kierowcy! Nowa usługa mObywatel może okazać się przydatna w momencie stłuczki pojazdowej.

Stopy procentowe niezmieniane od dawna. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 5,75 proc. Utrzymuje się ona na tym poziomie od października 2023 r., kiedy to Rada dokonała obniżki stóp procentowych o 0,25 pkt. proc.

„O wiele ciekawsza będzie konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Prezes jeszcze w lipcu deklarował, że stopy pozostaną bez zmian do 2026 r., jednak szereg innych członków RPP sugerowało, że istnieje grupa osób gotowych do obniżenia stóp wcześniej. Z ostatniej wypowiedzi Glapińskiego wynika, że po sierpniowym, niedecyzyjnym posiedzeniu Rady dołączył on do tych, którzy są gotowi obniżyć stopy procentowe w przyszłym roku” – dodał ekonomista ING BSK.

Prognozy inflacyjne stanowią kluczowy element dla obniżek stóp procentowych. Glapiński powiedział w sierpniu, że „nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w taki sposób, iż dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r.”. Zastrzegł jednak, że będzie to możliwe, „gdy będzie pewność, że inflacja osiągnie szczyt, a prognozy pokażą, że obniża się trwale w kierunku celu”.

„Jednak w ostatnich tygodniach pojawiło się trochę danych, które mogą przyczynić się do podtrzymania wcześniejszego, 'jastrzębiego’ nastawienia RPP. Mieliśmy lepszy od oczekiwanego wzrost PKB w II kw. 2024 r., wzrost inwestycji, wzrost inflacji w sierpniu, a także pojawił się projekt budżetu, który jest ekspansywny” – podkreślił Antoniak.

W II kw. 2024 r. wzrost PKB wyniósł 3,2 proc., podczas gdy średnia prognoza analityków mówiła o 2,8-procentowym wzroście. W II kwartale odnotowano także wzrost inwestycji o 2,7 proc. w ujęciu rocznym. W sierpniu – według danych GUS – inflacja wzrosła z 4,2 proc. do 4,3 proc. Z kolei w projekcie budżetu zaplanowano deficyt sektora finansów publicznych na 5,5 proc. w 2025 r.

„Spodziewamy się, że w tym roku stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwsza obniżka nastąpi w II kw. 2025 r. W całym przyszłym roku stopy mogą zostać obniżone o 0,75-1 pkt proc.” – zaznaczył Adam Antoniak.

QUIZ: Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?