Oryginalny tytuł: „Zapasy się skończyły”. Ceny warzyw w Rosji poszybowały. Musi polegać na „zaprzyjaźnionych” krajach Przeredagowana wersja: Wyczerpane zapasy prowadzą do gwałtownego wzrostu cen warzyw w Rosji. Kraj uzależniony od importu z sojuszniczych państw

„`html
Wzrost cen zestawu do barszczu w Rosji
Ministerstwo rolnictwa wskazało, że wzrost cen warzyw w Rosji jest wynikiem dużego popytu oraz nieurodzajnego roku 2024. Władze zwróciły uwagę na znaczne podwyżki cen produktów używanych do przygotowania tradycyjnego „zestawu do barszczu”.
Zmiany cen warzyw według Rosstatu
Z danych Rosstatu wynika, że w ciągu roku ceny detaliczne wzrosły znacznie: ziemniaki o 166,5 proc., cebula dymka o 87,2 proc., biała kapusta o 56,8 proc., buraki o 11,9 proc. i pomidory o 1,2 proc.
Ministerstwo Rolnictwa uspokaja jednak, podkreślając, że ogólny wzrost cen warzyw jest niższy niż inflacja cen żywności i planuje zmniejszenie zależności od importu przez zwiększenie powierzchni upraw oraz rozbudowę magazynów warzywnych, których pojemność wynosi obecnie 9,2 mln ton.
Podwyżki cen a bieżąca sytuacja rynkowa
Na koniec kwietnia cena detaliczna ziemniaków w Rosji wyniosła 84,7 rubla za 1 kg, co oznacza wzrost o 27,9 rubla od początku roku. Przedstawiciel sieci supermarketów Lenta poinformował, że z powodu wyczerpywania się zapasów z ubiegłego roku, w sprzedaży są głównie ziemniaki z Egiptu, Pakistanu i Chin.
„Inflacja cen ziemniaków” jest efektem zmniejszonych zbiorów spowodowanych przymrozkami i suszą. W ubiegłym roku zbiory wyniosły 7,3 mln ton, co stanowiło spadek o 1,2 mln ton w porównaniu do poprzedniego roku. Minister rolnictwa Oksana Lut szacuje, że krajowe zużycie ziemniaków wynosi 8 mln ton. Przymrozki w maju bieżącego roku mogą doprowadzić do dalszego spadku zbiorów.
Ceny cebuli i kapusty
Na 12 maja cena detaliczna cebuli dymki wynosiła w Rosji 72,3 rubla za 1 kg, a białej kapusty 75,2 rubla za 1 kg. Spadek plonów również podano jako jedną z przyczyn wzrostu cen.
Z danych agencji analitycznej AB-Center wynika, że w 2024 roku zbiory kapusty w sektorze przemysłowym zmniejszyły się o 5,6 proc. do 873,6 tys. ton, a zbiory cebuli spadły o 0,7 proc. osiągając poziom 1,12 mln ton.
„`