9 maja, 2025

Eskalacja Kosztów Związanych z Finansowaniem

Eskalacja Kosztów Związanych z Finansowaniem

„`html

Wzrost wydatków fiskalnych w Europie

Silne programy inwestycyjne ogłoszone przez europejskich liderów, w tym wzrost wydatków na obronność i infrastrukturę w Niemczech oraz program dozbrajania ReArm realizowany przez Unię Europejską, mają przyczynić się do znacznego zwiększenia wydatków fiskalnych w nadchodzących latach. Inwestorzy przewidują większą emisję długu oraz oczekują wyższych premii za to ryzyko.

Rosnąca rentowność obligacji w Europie

W poprzednim tygodniu było widać wzrost rentowności w Europie, spowodowany zwiększoną emisją długu. Niemieckie dziesięciolatki wzrosły z 2,5% do prawie 2,9%. Podobny wzrost zaobserwowano w przypadku innych europejskich obligacji skarbowych. Największe wzrosty odnotowano w południowych krajach Europy, gdzie rentowności osiągnęły najwyższe poziomy od grudnia 2023 roku: hiszpańskie dziesięciolatki wyniosły 3,5%, francuskie 3,55%, a portugalskie 3,35%.

Retoryka Europejskiego Banku Centralnego

Dodatkowo, europejski dług znalazł się pod presją ze względu na mniej gołębią retorykę Europejskiego Banku Centralnego niż dotychczas. Obecne wyceny inwestorów sugerują możliwość nie więcej niż dwóch obniżek stóp procentowych do końca roku, z kolejnym cięciem przewidywanym na czerwiec.

Sytuacja na rynku polskich obligacji

Rosnące koszty finansowania europejskiego długu wpływają także na notowania polskich obligacji skarbowych. Notowania krajowych dziesięciolatek zbliżyły się do poziomu 6%. Obserwuje się również wzrost awersji do ryzyka i zwiększoną niepewność na światowych rynkach, co przełożyło się na słabe zainteresowanie zamianą obligacji na ubiegłotygodniowej aukcji. Obecnie, w poniedziałek rano, polskie dziesięciolatki są notowane blisko 5,95%, a pięciolatki 5,65%.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zaprezentowane zostaną wyniki najnowszej projekcji inflacji i PKB. Stopy procentowe nie zostaną zmienione w tym miesiącu. Inwestorzy przewidują, że koszty finansowania zaczną spadać dopiero w drugiej połowie roku, a główna stopa procentowa powinna zejść poniżej 5% do końca 2025 roku. Retoryka banku centralnego pozostaje jednak jastrzębia; część członków RPP nie widzi możliwości realizacji jakiejkolwiek polityki luzowania monetarnego w bieżącym roku.

Prognozy względem inflacji wskazują, że jej wskaźnik w Polsce w pierwszym kwartale powinien wynieść średnio 5,3%, zgodnie z oczekiwaniami analityków. W drugiej połowie roku tempo inflacji powinno spowolnić poniżej 4%.

„`