Ożywienie na polskim rynku komercyjnych nieruchomości. „Inwestorzy mogą spodziewać się wyższych zysków”
„`html
Wzrost transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
W okresie od stycznia do września 2024 roku, polski rynek nieruchomości komercyjnych odnotował transakcje o łącznej wartości ponad 2,68 miliarda euro. To znaczny wzrost, sięgający niemal 57% w porównaniu do roku poprzedniego.
Stabilizacja rynków finansowych
Z raportu wynika, że na światowych rynkach finansowych zauważa się powolne oznaki stabilizacji. W ujęciu kwartalnym stopy kapitalizacji dla najlepszych aktywów nieruchomości komercyjnych w Polsce utrzymały się na stałym poziomie, z perspektywą spadku dla wybranych klas aktywów w kolejnych kwartałach.
W porównaniu do polskich obligacji skarbowych, polskie nieruchomości komercyjne stają się coraz bardziej atrakcyjne, jednak wciąż brakuje im nieco do przyciągnięcia większego kapitału międzynarodowego. Polska musi konkurować z krajami Europy Zachodniej w kwestii stosunku ceny do ryzyka, mimo że główne źródła ryzyk, takie jak konflikty zbrojne i celne, migracja czy kryzys fiskalny, są wspólne dla całego kontynentu.
Korzyści dla inwestorów
Karolina Wojciechowska, zastępca dyrektora w dziale Rynków Kapitałowych BNP Paribas Real Estate Poland, uważa, że stabilizacja stóp kapitalizacji i wzrost stawek czynszowych przynosi korzyści obecnym inwestorom w postaci lepszych całkowitych zwrotów. Uwidacznia się również większa dynamika transakcji na aktywach portfelowych, co wskazuje na zauważanie przez inwestorów strategicznej przestrzeni do optymalizacji i wzrostu wartości tych aktywów, z uwzględnieniem pozytywnych prognoz makroekonomicznych i planowanych wydatków z Krajowego Planu Odbudowy w 2025 i 2026 roku.
Dominujące segmenty i perspektywy rynku
W okresie pierwszych trzech kwartałów 2024 roku największy udział w krajowym wolumenie inwestycji miały aktywa biurowe, które stanowiły 37% ogólnych inwestycji. W segmencie tym zawarto 31 transakcji, o łącznej wartości przekraczającej 990 milionów euro, co jest ponad 3,5-krotnie większym wzrostem w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Na drugim miejscu znaleziono aktywa magazynowo-logistyczne z udziałem 28%.
Od stycznia zawarto umowy na łączną kwotę ponad 751 milionów euro, z czego 59% przypada na ostatni kwartał. Aktywność inwestorów amerykańskich w tym kwartale była szczególnie zauważalna, co przełożyło się na 255 milionów euro zainwestowanych w tę klasę aktywów, co stanowi 57% kwartalnego obrotu.
Kolejna faza cyklu koniunkturalnego
Analiza BNP Paribas Real Estate Poland wskazuje, iż obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny wprowadzają optymizm na rynku inwestycyjnym. Prognozuje się, że do końca roku stopa depozytowa w Europie spadnie do 2%, lecz prawdopodobieństwo dalszego obniżenia w dłuższym okresie jest niewielkie. Oznacza to, że odbudowa wolumenów inwestycyjnych będzie procesem stopniowym.
Łączna wartość transakcji tego roku prawdopodobnie przewyższy 3,5 miliarda euro, co będzie oznaczać wzrost o ponad 65% w stosunku do 2023 roku. Sektor najmu instytucjonalnego zaliczy rekordowy rok pod względem transakcji, wprowadzając nowe możliwości dla inwestorów, co w przyszłości zwiększy odporność rynku na zmiany koniunktury.
„`