sob.. lis 23rd, 2024
Dziedziczenie po śmierci spadkodawcy - reguły określone w polskim prawie

Dziedziczenie w Polsce odbywa się na dwa sposoby: zgodnie z testamentem lub zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. W przypadku braku testamentu, dziedziczenie ustawowe określone jest w Kodeksie cywilnym i uwzględnia hierarchię pokrewieństwa.

W sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu, dziedziczenie ustawowe wchodzi w życie. W pierwszej grupie dziedziców znajdują się małżonek i dzieci, którzy dziedziczą spadek w równych częściach. Natomiast w drugiej grupie małżonek otrzymuje połowę spadku, a resztę dziedziczą rodzice.

Jeśli spadkodawca nie ma żadnych krewnych, jego majątek może przejść na rzecz gminy jego ostatniego zamieszkania lub Skarbu Państwa. Natomiast w sytuacji, gdy w testamencie spadkobiercą jest osoba, która nie żyje w chwili śmierci spadkodawcy, dziedziczą spadkobiercy ustawowi, czyli najbliżsi krewni zmarłego.

Jeżeli jedyny spadkobierca zapisany w testamencie umrze przed spadkodawcą, dziedziczą spadkobiercy ustawowi, a spadek dzielony jest między nich. Natomiast jeśli spadkobierca umrze po śmierci testatora, ale przed przyjęciem spadku, istnieje jeszcze możliwość transmisji spadku na innych spadkobierców, tzw. transmisyjna spadkowa.