9 maja, 2025

Solidny początek roku dla rynku surowców w 2025 roku

Solidny początek roku dla rynku surowców w 2025 roku

„`html

Początek roku przynosi obiecujące wiadomości dla rynku surowców. Bloomberg Commodity Spot Index, który monitoruje ceny kontraktów na 23 różne surowce, wzrósł o prawie 7% od początku stycznia. Surowce radzą sobie lepiej niż globalny rynek akcji, gdzie MSCI World zanotował spadki.

Metale szlachetne zdobywają uwagę inwestorów

Złoto w minionym tygodniu osiągnęło swoje historyczne maksimum, kiedy cena za uncję przekroczyła 2990 USD. Jednym z czynników, który wpływa na notowania złota, jest niepewność polityczna związana z polityką Donalda Trumpa. Możliwość dalszych zmian w stosunkach międzynarodowych i groźby taryf celnych, które podjęła administracja Trumpa, nadal wzmacniają niepewność inwestorów, co skutkuje wzrostem cen złota.

Pod wpływem polityki celnej Trumpa, nałożone zostały cła m.in. na Meksyk, Kanadę i Chiny, co wywołuje obawy o inflację oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA, zwiększając popyt na złoto jako przystań. Dodatkowo, popyt ze strony banków centralnych oraz detalicznych inwestorów jest wysoki, co pozwala przypuszczać, że ceny złota pozostaną na wysokim poziomie w nadchodzących kwartałach.

Chiny i banki centralne przyczyniają się do wzrostów

Inwestorzy detaliczni w Chinach pozostają aktywni, pomimo osłabienia juana i trudności w sektorze nieruchomości, które zwiększają zainteresowanie złotem jako zabezpieczeniem wartości. Z danych Szanghajskiej Giełdy Złota wynika, że import złota przez Chiny w lutym i marcu utrzymuje się na wysokim poziomie. Banki centralne, w szczególności te z krajów rozwijających się, kontynuują zakupy złota jako sposób dywersyfikacji rezerw.

Z danych Światowej Rady Złota wynika, że banki centralne już trzeci raz z rzędu skupiły ponad 1000 ton złota w jednym roku, a największym nabywcą netto był Narodowy Bank Polski. Powrót na rynek Ludowego Banku Chin dodatkowo wzmacnia zainteresowanie inwestorów detalicznych i może przyczynić się do utrzymania wysokiego poziomu importu złota.

Dostępność fizycznego złota w obliczu rosnącej niepewności

Napięcia handlowe wpłynęły na dostępność fizycznego złota, co spowodowało wzrost różnicy między cenami kontraktów futures na złoto a ceną za fizyczny metal. Inwestorzy skorzystali z tej sytuacji, importując złoto do USA, co widoczne jest w rosnących ilościach złota przechowywanego w skarbcach CME. Obserwowany wzrost to odpowiedź na zwiększone obawy o niepewność i inflację.

Srebro także zyskuje na popularności

Srebro korzysta na rosnącym zainteresowaniu metalami szlachetnymi, wzorując się na złocie i korzystając z efektów substytucji w sektorze jubilerskim. Jest także szeroko wykorzystywane w przemyśle, co sprawia, że dalszy wzrost popytu przemysłowego jest prawdopodobny, szczególnie w elektronice, centrach danych i panelach słonecznych. Jednakże rynek srebra jest mniejszy niż rynek złota, co czyni go bardziej podatnym na zmiany podaży i popytu.

Surowce energetyczne w trudnej sytuacji

Dla ropy i gazu początek roku nie jest korzystny. Po styczniowym wzroście do 80 USD za baryłkę, notowania ropy Brent zaczęły spadać, osiągając mniej niż 70 USD w marcu. Obawy recesyjne w USA wpłynęły na nastroje inwestorów. Produkcja spoza OPEC +, w tym z USA, zwiększa się, co prowadzi do nadpodaży, przewidywanej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną na 600 tys. baryłek dziennie w 2025 r.

Jeśli wzrost produkcji poza OPEC+ nie zostanie wygasi przez kartel, globalna podaż ropy przewyższy popyt, co utrzyma ceny ropy Brent w przedziale 60–70 USD za baryłkę. Jednakże potencjalne napięcia handlowe i geopolityczne mogą wpłynąć na wzrost cen w krótkiej perspektywie.

Rynek gazu w Europie

Ceny gazu w Europie spadły z poziomu około 60 euro za MWh pod koniec lutego do poniżej 40 euro na początku marca. Stabilizacja zapasów oraz zbliżający się koniec sezonu grzewczego przynoszą nadzieję. Niemniej jednak, potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie, choć może wywołać spadki cen, obecnie nie wskazuje na szybki powrót rosyjskiego gazu na rynek europejski.

Europa coraz bardziej dąży do uniezależnienia się od rosyjskich surowców, co zmniejsza prawdopodobieństwo powrotu do wcześniejszej współpracy z Rosją na wysokim poziomie. Nawet okazjonalne możliwości zwiększenia importu gazu z Rosji nie oznaczają powrotu do dawnych poziomów uzależnienia od Rosji.

Metal przemysłowy zyskuje na wartości

Rynek metali przemysłowych, takich jak miedź, aluminium czy stal, notuje wzrosty z powodu poprawiającej się sytuacji w przemyśle. Wzrost zapotrzebowania na technologie oparte na odnawialnych źródłach energii zwiększa popyt na te metale. Rządowe inwestycje, takie jak te ogłoszone przez przyszłego kanclerza Friedricha Merza w Niemczech oraz przez Unię Europejską, wspierają rozwój gospodarki i zapotrzebowanie na surowce.

Inwestycje infrastrukturalne, szczególnie te związane z zieloną transformacją, zwiększają popyt na stal, która jest kluczowa w projektach przemysłowych. Z kolei aluminium znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie projektów budowlanych związanych z nowoczesnymi technologiami.

„`