Zdjęcia z NASA Worldview pokazują, że wschodni Pakistan (prowincja Pendżab) i północne Indie od zeszłego miesiąca są dosłownie spowite rekordowymi poziomami toksycznego smogu, który zmusił lokalne władze do zamknięcia szkół i miejsc publicznych (parki, place zabaw, muzea, ogrody zoologiczne i obiekty historyczne). Jeszcze bardziej uderzające są zdjęcia z pakistańskich miast Lahore i Multan z ostatniego weekendu, na których widać ciemną mgłę przesłaniającą okolicę.
Co prawda jest to stały problem największych miast Azji Południowej, bo jak podkreślają eksperci, jakość powietrza pogarsza się zimą, ponieważ chłodne i suche powietrze zatrzymuje zanieczyszczenia bliżej ziemi, zamiast unosić je w górę, jak to się dzieje przy ciepłym powietrzu.
Dzieci szczególnie narażone na zanieczyszczenia
Jednak indeks jakości powietrza w części Pendżabu, najludniejszej prowincji Pakistanu zamieszkanej przez 127 mln ludzi, jest alarmujący. Jak podaje CNN, powołując się na dane IQAir, które monitoruje globalną jakość powietrza, wartość PM2,5 – najdrobniejszych i najbardziej szkodliwych cząstek zanieczyszczeń – była wczoraj w Multan ponad 110 razy wyższa od bezpiecznego poziomu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia, co pokazuje, że aktualny sezon jest wyjątkowo trudny.
Cząsteczki PM2,5, pochodzące z procesów spalania paliw kopalnych, burz pyłowych i pożarów lasów, dostają się głęboko do tkanek płuc, skąd mogą przedostawać się do krwiobiegu. Są one najbardziej szkodliwe dla dzieci, których organizmy, narządy i układ odpornościowy nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Krótko- i długoterminowe skutki zdrowotne
A dowodów na szkodliwość tego smogu nie trzeba długo szukać, bo szpitale i przychodnie w Pakistanie są już przepełnione cierpiącymi pacjentami. Urzędnicy zdrowotni z Pendżabu poinformowali, że Agencja Ochrony Środowiska Pakistanu zanotowała w niedzielę „bezprecedensowy wzrost liczby pacjentów z chorobami płuc i układu oddechowego, alergiami oraz podrażnieniem oczu i gardła” w okręgach Faisalabad, Multan i Gujranwala.
Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym BMJ w listopadzie 2023 roku, zanieczyszczenie powietrza pochodzące ze spalania paliw kopalnych powoduje śmierć 5,1 miliona ludzi rocznie na całym świecie, a według danych WHO z powodu połączonych skutków zanieczyszczenia powietrza w środowisku i w gospodarstwach domowych co roku umiera 6,7 mln osób.