Odkryto gwiazdy o jasności milion razy większej niż Słońce w naszej Galaktyce

Spoglądając w niebo widzimy, że jedne gwiazdy świecą mocniej, a inne mniej. Związane jest to nie tylko z ich odległością od, ale również budową i wielkością.

W Drodze Mlecznej odkryto rzadką gromadę obiektów, które w porównaniu do wyrożyniają się bardzo dużą jasnością. Rzadkie gwiazdy milion razy jaśniejsze od Słońca W Drodze Mlecznej znaleziono rzadką gromadę gwiazd, którą sklasyfikowano pod nazwą . Znajduje się ona około 24 tys. lat świetlnych od nas. Dla porównania średnica całej galaktyki to około 105,7 tys. lat świetlnych.

Wspomniana gromada została dokładniej zbadana z wykorzystaniem teleskopu kosmicznego, który należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Badania wykazały, że gromada Barbá 2 jest bogata w rzadki typ gwiazd. Są to. Przy okazji ich. Gromady bogate w czerwone nadolbrzymy są bardzo rzadkie i zazwyczaj znajdują się bardzo daleko, ale odgrywają kluczową rolę w zrozumieniu kluczowych aspektów ewolucji masywnych gwiazd. Tego typu twory są jednak bardzo rzadkie.

Do tej pory. Natomiast liczba wszystkich gwiazd w galaktyce szacowana jest na kilkaset miliardów! Znalezione czerwone nadolbrzymy są więc bardzo wyjątkowe. Tym bardziej, gdy pod uwagę weźmiemy ich położenie w jednej gromadzie.

Czerwone nadolbrzymy fascynują naukowców

Czerwone nadolbrzymy to potężne gwiazdy, które fascynują astronomów od bardzo dawna. Spalają one własne paliwo znacznie szybciej niż Słońce i to sprawia, że ich życie jest bardzo krótkie. Nasza gwiazda powinna przetrwać ponad 10 mld lat. Natomiast czas życia czerwonych nadolbrzymów szacowany jest na.

Dokładniejsze zbadanie gromady Barbá 2 jest więc dla naukowców niebywałą okazją na przyjrzenie się całemu zbiorowi tego typu obiektów. Uczeni chcą w ten sposób poznać odpowiedzi na pytania związane z formowaniem się czerwonych nadolbrzymów oraz ich ostatecznym losem.

W ramach ciekawostki warto dodać, że najbardziej znanym czerwonym nadolbrzymem w Drodze Mlecznej jest. To potężna gwiazda, która zlokalizowana jest w gwiazdozbiorze Oriona i znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem jasności na nocnym niebie Ziemi.