sob.. lis 23rd, 2024
Nowy rok szkolny rozpoczął się - ważne zmiany dla nauczycieli i uczniów. List od ministerki wprowadza wiele nowości.

Pod koniec Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało list ministerki edukacji Barbary Nowackiej do dyrektorów i pracowników szkół i placówek, nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Zapowiedziano w nim „najważniejsze zmiany, jakie czekają na członków szkolnych społeczności od 1 września”. Rok szkolny 2024/2025.

Jakie będą zmiany w szkołach? Jak podkreśliła w liście ministerka edukacji, w polskim systemie edukacji szykują się poważne zmiany. – przede wszystkim uszczuplone podstawy programowe. „Od dziś zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą mogli spokojniej, bardziej wnikliwie zapoznawać się z zagadnieniami poruszanymi na szkolnych zajęciach. Młodzież zyska czas na poszerzanie swoich zainteresowań czy zacieśnianie rówieśniczych relacji, a Państwo, Szanowni Rodzice, przestrzeń do budowania rodzinnych więzi” – przekazała Barbara Nowacka.

Ministerka zwróciła uwagę, że właściwa reforma edukacyjna jest planowana na kolejny rok szkolny, jednak już teraz rozpoczyna się tworzenie szkoły, w której najważniejsze będą „najwyższe standardy edukacyjne, trwałe relacje łączące kuratorów, dyrektorów, dydaktyków, rodziców, jak również dialog z instytucjami publicznymi czy organizacjami pozarządowymi”. Do rozmów na temat edukacji mają też zostać zaproszeni uczniowie. W tym celu ma zostać powołany krajowy rzecznik praw uczniowskich.

Prowadzone mają być również „wspólne w ramach Okrągłego Stołu Uczniowskiego”. Ministerka zwrociła się również bezpośrednio do nauczycieli. „Nieustannie przyglądam się najlepszym rozwiązaniom dotyczącym pragmatyki tego szczególnego zawodu, a zwłaszcza regulacjom odnoszącym się do Państwa roli w oświacie. Poczucie satysfakcji z codziennej to również godne warunki finansowe. Dlatego zapewniam, iż ustalone w styczniu 2024 roku 30- i 33-procentowe podwyżki Państwa są jedynie początkiem procesu koniecznych zmian w tym obszarze” – przekazała Nowacka.

Przypominamy również, że od 1 września będą też obowiązywać inne zmiany. Między innymi dzieci z Ukrainy, które mieszkają w Polsce, zostaną objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. W placówkach będą też zatrudniani asystenci międzykulturowi, którzy będą wspierać uczniów z innych państw, aby odnaleźli się w polskiej szkole. Od roku szkolnego ocena końcowa z religii nie będzie brana pod uwagę w obliczaniu średniej z całego roku, a przedmiot historia i teraźniejszość będzie stopniowo wycofywany ze szkół.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” na polskich drogach

W poniedziałek 2 września rozpoczęła się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Przez cały miesiąc na drogach w okolicach placówek oświatowych całym kraju pojawią się dodatkowe patrole policyjne, które będą zwracać uwagę na to, jak się zachowują zmotoryzowani, ale także piesi.

Komisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji powiedział, że funkcjonariusze już wcześniej prowadzili kontrole okolic placówek oświatowych. Celem było sprawdzenie, czy oznakowanie dróg sąsiadujących z nimi jest prawidłowe. Policjant podkreślił, że od tego w znacznym stopniu zależy bezpieczeństwo uczniów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, do zarządców dróg były kierowane pisma wzywające do ich usunięcia.

Policjanci podkreślają, że profilaktyka jest równie ważna, jak kontrole, dlatego planowane są spotkania, podczas których mundurowi podzielą się wiedzą o bezpieczeństwie na drogach. Odbędą się one zarówno w szkołach, jak i przedszkolach. – Policjanci przypomną również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych – zapowiedział Robert Opas, cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową.