Niższa wersja: Prokuratorzy będą mieli określone wytyczne dotyczące aborcji. Data ich wprowadzenia jest coraz bliżej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy mogą one zacząć obowiązywać.

Pod koniec lipca Prokuratura Krajowa poinformowała, że powołany w kwietniu przez Adama Bodnara specjalny zespół prokuratorów opracował projekt wytycznych w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy wykonania aborcji oraz tzw. aborcji farmakologicznej. Projekt trafił kilka dni temu do Krajowej Rady Prokuratorów, gdzie ma zostać zaopiniowany.

Wytyczne prokuratury ws. aborcji. Jest projekt „Zespół zarekomendował, aby w każdej sprawie, w której personel medyczny odmówił przeprowadzenia legalnej aborcji, w wyniku czego wystąpiły skutki, o których mowa w art. 155-157 k.k. i w art. 160 k.k. (chodzi o m.in. śmierć kobiety lub narazenie jej na niebezpieczeństwo – red.), niezwłocznie wdrożyć postępowanie przygotowawcze celem wyjaśnienia okoliczności zaistniałego zdarzenia i dokonania jego oceny prawno – karnej” – podawała kilka dni temu PK.

Prokuratura podkreśliła też, że organy ścigania nie mają obowiązku podejmowania czynności, jeśli ktoś upublicznia „abstrakcyjne informacje dotyczące możliwości przerwania ciąży”. „Pomoc w przerwaniu ciąży musi mieć charakter konkretny i zostać udzielona kobiecie ciężarnej, co do której istnieją dane umożliwiające ustalenie jej tożsamości” – wskazywała Prokuratura Krajowa.

Chcemy, żeby połowa sierpnia była deadlinem Jak podała w piątek, posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów planowane jest na wrzesień, jednak jej członkowie mają wyrazić opinię na temat projektu wytycznych wcześniej, w formule obiegowej. – Mamy nadzieję na sprawne działanie, aby wytyczne wprowadzić jak najszybciej. Chcemy, żeby połowa sierpnia była deadlinem – wskazuje informator „GW”.

W opracowanym przez nasz zespół projekcie wytycznych wskazujemy, aby sprawy te prowadzili prokuratorzy z odpowiednim doświadczeniem zawodowym i życiowym oraz zrozumieniem sytuacji kobiet ciężarnych, dla których większości terminacja ciąży jest doświadczeniem traumatycznym – tłumaczyła kilka dni temu w rozmowie z „GW” prok. Katarzyna Kwiatkowska, przewodnicząca zespołu prokuratorów.