7 kwietnia, 2025

Niebezpieczny patogen w oczyszczalniach ścieków. Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje o zagrożeniu w dwóch polskich miastach.

Niebezpieczny patogen w oczyszczalniach ścieków. Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje o zagrożeniu w dwóch polskich miastach.

„`html

Wykrycie wirusa polio w polskich ściekach

Ostatnie miesiące przyniosły potwierdzenie obecności wirusa polio w ściekach komunalnych w Warszawie oraz Rzeszowie. Komunikat w tej sprawie ogłosił Główny Inspektor Sanitarny, podkreślając, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a brakujące szczepienia powinny zostać uzupełnione.

Polio w Europie

W Europie odnotowano zwiększoną wykrywalność wirusów poliomyelitis w ściekach komunalnych. Poza Polską, przypadki te zarejestrowano także w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Finlandii. W Polsce, w grudniu 2024 r., potwierdzono obecność zmutowanego wirusa polio typu 2 w ściekach Rzeszowa.

Polska a ryzyko zachorowań na polio

Według GIS, ryzyko masowych zachorowań w Polsce jest niskie, dzięki wysokiemu poziomowi zaszczepienia przeciwko polio. Niemniej jednak, osoby, które nie posiadają odporności poszczepiennej, są bardziej zagrożone.

Zalecenia sanepidu

  • Dorośli niezaszczepieni lub nie w pełni zaszczepieni powinni zgłosić się na uzupełniające szczepienia.
  • Pełny cykl szczepień dla nieszczepionych dorosłych obejmuje trzy dawki szczepionki IPV.
  • Dorośli zaszczepieni, ale narażeni na zwiększone ryzyko, mogą przyjąć dawkę przypominającą co 10 lat.

W Polsce, zgodnie z kalendarzem szczepień, dzieci są zaszczepione przeciw poliomyelitis od połowy XX wieku. Zakłada się, że większość dorosłych jest chroniona.

Monitorowanie sytuacji

Choć ostatni przypadek choroby Heinego-Medina wywołany dzikim wirusem miał miejsce 40 lat temu, GIS prowadzi ciągły nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków pod kątem obecności wirusa.

Główny Inspektorat Sanitarny pozostaje w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, WHO oraz Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, stale monitorując sytuację. Apeluje do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, by uzupełnili brakujące szczepienia.

Szczepienia są bezpłatne dla osób do 19. roku życia i odbywają się przy użyciu skutecznej i bezpiecznej szczepionki inaktywowanej (IPV).

„`