Narasta fala żądań o bezpłatny kredyt

„`html
Na koniec 2024 r. liczba postępowań sądowych dotyczących sankcji kredytu darmowego przekroczyła 12,1 tys. – wynika z danych uzyskanych z raportów ośmiu największych banków notowanych na giełdzie. Chociaż ta liczba nie jest nadmiernie wysoka, niepokojący jest szybki wzrost nowych roszczeń ze strony klientów.
Statystyki dotyczące banków
Na przykład, PKO BP stoczył 4,21 tys. spraw na koniec roku, w porównaniu do ok. 1,16 tys. na koniec 2023 roku. W przypadku Millennium było to odpowiednio 1,33 tys. i 0,42 tys., zaś Alior Bank miał 2,75 tys. spraw wobec 1,22 tys. w poprzednim roku.
Kredyty mieszkaniowe oparte na WIBOR
Jeśli chodzi o pozwy dotyczące złotowych kredytów mieszkaniowych opartych na wskaźniku WIBOR, liczba spraw jest niższa, ale wzrost jest niemal tak szybki. Jak wskazuje nasza analiza, do końca minionego roku klienci złożyli 1532 sprawy próbujące podważyć WIBOR, często powołując się na niedochowanie obowiązków informacyjnych ze strony banków.
Opinie banków i wyroki sądowe
Banki w swoich raportach podkreślają, że roszczenia klientów dotyczące zarówno SKD, jak i WIBOR są bezpodstawne. W zdecydowanej większości przypadków, dotychczasowe wyroki są korzystne dla kredytodawców.
Rozwój sytuacji prawnej
Szybko rośnie liczba spraw sądowych dotyczących bezodsetkowych pożyczek konsumenckich. Choć obecnie banki zazwyczaj wygrywają, otwarte pozostaje pytanie, czy kolejne osoby będą się zniechęcać. Kancelarie prawne, które reprezentują konsumentów, przewidują, że napływ pozwów o uruchomienie SKD będzie lawinowy. Jest to związane z lutowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które zdaniem wielu otworzyło Polakom drzwi do darmowych kredytów. Zdaniem Związku Banków Polskich, wyrok TSUE potwierdził jedynie to, co już jest zapisane w polskim prawie, i nie ma mowy o żadnym przełomie.
Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ, zauważa, że sytuacja jest obecnie płynna. Kancelarie i ich klienci testują, jak daleko mogą sięgać ich roszczenia. Banki bronią się w sądach, a ważne wyroki są różnie interpretowane.
Na ostateczne rozwiązanie sytuacji trzeba będzie poczekać, aż ukształtuje się jednoznaczna linia orzecznicza w sądach krajowych.
„`