sob.. lis 23rd, 2024
Milion dolarów znalezionych pod drzwiami. Niezwykłe odkrycie w małej rumuńskiej miejscowości

Starsza kobieta mieszkająca w miejscowości przez co najmniej kilka dekad wykorzystywała do użytku codziennego niesamowicie rzadki okaz bursztynu. Jak się okazało, był to największy okaz tej konkretnej odmiany bursztynu. Kobieta przypadkowo natrafiła na bursztyn w południowo-wschodniej Rumunii. Przez dziesięciolecia znalezisko funkcjonowało jako skromny stoper do drzwi, a jego prawdziwa natura i wartość pozostawały nieodkryte.

Drogocenny stoper do drzwi został nawet przeoczony przez złodziei biżuterii. Kiedyś do domu kobiety włamali się nawet złodzieje, którzy ukradli jej kosztowności, a jednak drogocenny bursztyn wart był wielokrotnie więcej niż cała ich ówczesna zdobycz. Członkowie rodziny kobiety opowiadają, że w pośpiechu szukania odpowiedniego łupu, przegapili prawdziwy skarb, który był tuż przed ich nosami.

Pierwotna właścicielka bursztynu zmarła w 1991 roku, nieświadoma tego, że jej bursztyn stał się dziedzicem fortuny. Później, jej mężczyzna postanowił przyjrzeć się bliżej kamieniowi i zorientował się, że bursztyn może być jednak wart znacznie więcej. Ostatecznie sprzedał go państwu rumuńskiemu, które szybko zidentyfikowało nabytek jako unikatowy bursztyn rumuński.

Informacje o znalezisku dotarły także do Polski, gdzie polscy badacze pomogli w identyfikacji bursztynu. Rumuńskie władze przekazały swoje najnowsze znalezisko do jednego z krakowskich muzeów, które posiadało wówczas sekcję poświęconą badaniom minerałów. Polscy badacze oszacowali nawet wiek bursztynu na około milion lat.

Jest to jeden z największych kawałków bursztynu, jaki odnaleziono w historii Rumunii, stanowiący aktualny rekord świata w kategorii „największy bursztyn odnaleziony w naszej historii”.

Rumunia słynie z posiadania dużych zasobów bursztynu, a rumuński bursztyn charakteryzuje się brunatno-czerwoną barwą, drobnymi pęknięciami i jedwabistym połyskiem. Rumenit, czyli rumuński bursztyn, należy do najcenniejszych odmian utwardzonej żywicy na świecie. Rumunia jest jednym z krajów, w których znajdują się największe zasoby bursztynu na świecie, a region Buzau, gdzie odkryto wspomniany bursztyn, jest centralnym ośrodkiem lokalnego wydobycia.

Od lat 20. XX wieku wydobywa się tam bursztyn, a w regionie Buzae znaleziono wiele nietypowych okazów z interesującymi inkluzjami, takimi jak pioro ptaka, pajączek czy nawet mały gad zatrzymany w bursztynie. W ubiegłym stuleciu działała tam nawet kopalnia bursztynu, jednakże z powodów ekonomicznych została zamknięta przez komunistyczne władze.