Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro i OLX? Poznaj skarbówka - narzędzie do optymalizacji konta!

Wrzucasz relacje do internetu? Fiskus może sprawdzić, skąd masz pieniądze

Przedsiębiorcy muszą być świadomi, że publikowanie treści na portalach społecznościowych. Dr Jacek Matarewicz z Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska w rozmowie z money.pl przytoczył przykład biznesmena, który na dokumentował swoją podróż na Filipiny. Choć podróż miała być służbowa, zdjęcia z masażami i drinkami spożywanymi prosto z kokosa wzbudziły podejrzenia urzędników skarbowych, którzy zakwestionowali cel wyjazdu. W efekcie wydatek ten nie został uznany za koszt służbowy, lecz za osobisty, co miało. stały się cennym narzędziem dla fiskusa, umożliwiając.

Według informacji portalu money.pl

Krajowa Administracja Skarbowa niejednokrotnie wysyła listy behawioralne do osób, których aktywność w sieci wskazuje, że prowadzą działalność gospodarczą, przypominając im o konieczności.

Dane dostępne na oficjalnej stronie KAS.

W ostatnich latach liczba kontroli przeprowadzanych przez urząd regularnie spada. W 2020 roku KAS zrealizował 22 tysiące kontroli, jednak już w 2021 roku liczba ta spadła do 18,6 tysiąca. Trend spadkowy kontynuowano w 2022 roku, osiągając poziom 15 tysięcy kontroli. Najnowsze dane z 2023 roku wskazują na dalszy spadek do 13 tysięcy. Pomimo zmniejszenia liczby przeprowadzanych kontroli, skuteczność tych działań wzrosła, co potwierdza wykrycie w 2022 roku (w 2020 było to 5 mld zł). Efektywność KAS wynika z implementacji, umożliwiających bardziej precyzyjne typowanie podatników do kontroli. Kolejne zmiany w przepisach mogą wkrótce jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność urzędów podatkowych w ustalaniu rzeczywistych przychodów małych przedsiębiorców.

= Skarbówka będzie miała więcej danych o drobnych sprzedawcach online

Wprowadzenie do polskiego prawa dyrektywy DAC7 oznacza. Pełna nazwa tego aktu prawnego to „Directive on Administrative Cooperation 7”. Od 1 lipca 2024 roku platformy takie jak będą musiały gromadzić i przekazywać dane dotyczące sprzedawców do Krajowej Administracji Skarbowej. Dane te zaczną być wykorzystywane.

Celem jest zapewnienie większej przejrzystości w handlu elektronicznym i, co ma prowadzić do ograniczenia działalności w szarej strefie. Nowe przepisy przewidują, że operatorzy platform cyfrowych będą musieli raportować informacje o sprzedawcach, którzy przeprowadzą co najmniej 30 transakcji rocznie lub osiągną łączną.

Allegro i już teraz przygotowują swoich użytkowników do tych zmian, projektując procesy zbierania danych w taki sposób, aby. Platformy te także tworzą materiały edukacyjne dla sprzedawców, aby ułatwić im dostosowanie się do nowych wymogów. Osoby sprzedające okazjonalnie używane przedmioty na platformach takich jak Allegro nie muszą obawiać się nowych przepisów, pod warunkiem, że ich działania.