Jak wysokość budynku wpływa na wyniki egzaminów? Istotna zależność!

Nowe badania podkreślają, że kształt pokoju nie może zrekompensować braków wiedzy ani poprawić poziomu inteligencji. Środowisko, w którym przebywamy, ma na nas duży wpływ – obejmuje to między innymi naszą zdolność do koncentracji i pracy nad zadaniami umysłowymi. Dane nie kłamią.

Autorzy badania z Uniwersytetu Południowej Australii i Uniwersytetu Deakin w Australii sugerują, że poprzednie badanie przeprowadzone przez te same zespoły, w którym wykorzystano technologię mapowania mózgu i rzeczywistość wirtualną, wykazało związek między zdolnościami poznawczymi a postrzeganą wielkością otoczenia danej osoby.

Chcieliśmy zastosować wyniki naszych badań laboratoryjnych do zbioru danych ze świata rzeczywistego i sprawdzić, czy przebywanie na dużej przestrzeni, takiej jak sala gimnastyczna, i konieczność koncentracji na ważnym zadaniu będzie skutkowało gorszymi wynikami.

W badaniu porównywano wyniki uczniów z oczekiwaniami na podstawie przesłanych wcześniej zajęć. W salach egzaminacyjnych z podwyższonym sufitem uczniowie osiągali zazwyczaj gorsze wyniki w porównaniu z uczniami przystępującymi do egzaminów w salach o „standardowej” wysokości sufity.

Egzaminy to kluczowy element systemu edukacji. Jednak jak przekonują badacze, nie możemy jeszcze być pewni, czy rzeczywiste wymiary sali mają wpływ, czy też jest to coś innego związanego z otoczeniem, na przykład temperatura lub wilgotność w pomieszczeniu, a nawet liczba innych uczniów w pomieszczeniu.

Te przestrzenie są często projektowane do celów innych niż egzaminy, takich jak sale gimnastyczne, wystawy, wydarzenia i występy. Kluczową kwestią jest to, że duże pokoje z wysokimi sufitami wydają się niekorzystne dla uczniów i musimy zrozumieć, jakie mechanizmy mózgowe wchodzą w grę i czy wpływa to na wszystkich uczniów w równym stopniu.

Są to pytania, na które odpowiedzi mogą spróbować odpowiedzieć przyszłe badania, ale według badaczy jest jasne, że nie organizując egzaminów w salach, które nie są specjalnie do tego celu zbudowane. Zwłaszcza że egzaminy są kluczową częścią systemu edukacji od ponad 1300 lat, kształtując ścieżki kariery i życie uczniów.

  • Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
  • I zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!