Jak wycinka drzew na działce może się wiązać z formalnościami, których nie wolno zaniedbać pod ryzykiem konsekwencji finansowych.

W Polsce okres przypada od końca października do końca lutego. W tym czasie można zarówno bez pozwolenia, jak i te, na które uzyskaliśmy uprzednio . Z kolei od 1 marca do 16 października obowiązuje kategoryczny ze względu na okres lęgowy różnych gatunków ptaków, które w tym właśnie okresie są pod ochroną.

Nie będziemy potrzebować zgody na wycinkę , których obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:

  • 85 cm dla brzozy,
  • 50 cm dla lipy, kasztanowca lub wierzb,
  • 40 cm dla cisza, jałowca, leśniaka, modrzewia, sosny czy topoli.

Ponadto zgody na wycinkę nie potrzeba w odniesieniu do m.in.: Jeżeli , to wówczas przed dokonaniem wycinki musimy wystąpić o takie pozwolenie. Wniosek składa się do urzędu miasta lub gminy, do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków (jeżeli drzewo lub krzew jest wpisane do rejestru zabytków), do starostwa (jeżeli drzewo lub krzew należy do gminy) lub do urzędu marszałkowskiego (jeżeli gminą jest miasto na prawach powiatu).

We powinny znaleźć się informacje takie, jak: W ciągu 21 dni dany urząd przeprowadzi oględziny i sporządzi protokół dotyczący wycinki. , w przeciwnym wypadku możemy narazić się na .

Samodzielne może skończyć się nałożeniem . Kara za wycinkę drzewa obliczana jest na podstawie pomnożenia liczby centymetrów obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawki opłaty dla danego gatunku. Przykładowo, jak podaje portal muratorplus, jeżeli wycięliśmy sosnę o grubości pnia 90 cm, to kara za takie wycięcie bez pozwolenia wyniesie 2250 zł. Co więcej, , to wówczas kara będzie dwukrotnie wyższa.