Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu. Farmaceutka z Warszawy, w rozmowie z RMF FM, wyjaśnia, że pacjenci są informowani o terminach dostępności szczepionek, które według producentów mają pojawić się w najbliższych miesiącach. Mimo zapewnień, pacjenci i farmaceuci są zmuszeni do nieustannego poszukiwania.
W odpowiedzi na zapytania dziennikarza RMF FM, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny potwierdzają prowadzenie rozmów z producentami w celu zwiększenia dostaw szczepionek. W ostatnim tygodniu Polska otrzymała dodatkowe 100 tysięcy dawek, jednak pacjenci nadal muszą aktywnie szukać szczepionek w aptekach.
Zgłoszony wzrost zainteresowania szczepieniami jest związany z alarmującą liczbą zachorowań na krztusiec, która w bieżącym roku przekroczyła 14,5 tysiąca przypadków – a to o 20 razy więcej w porównaniu do poprzedniego roku.
Problemy z dostępnością wybranych leków. Ministerstwo Zdrowia zabrało głos
Nie tylko szczepionki przeciwko krztuścowi są trudno dostępne. Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że braki dotyczą również innych grup leków, w tym produktów przeciwcukrzycowych oraz stosowanych w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej.
Ponadto, wskutek problemów z ciągłością dostaw, pacjenci mogą napotkać trudności w zakupie produktów zawierających żelazo. Ministerstwo Zdrowia zaleca pacjentom, którzy napotykają problemy z dostępnością leków przeciwcukrzycowych, konsultację z lekarzem, który może podejmować decyzje dotyczące terapii.
Na stronie Ministerstwa dostępne są również informacje o dostępności i refundacji leków z grupy analogów GLP-1.
Wzrost zachorowań na krztusiec w Polsce. Odnotowano 10 tys. przypadków
W kontekście dostępności insulin większość produktów jest dostępna w hurtowniach, mimo pewnych utrudnień związanych z dostępnością produktu NovoRapid. Braki te wynikają z czasowych lub stałych wstrzymań w obrocie oraz problemów z płynnością dostaw.
Sygnalizowane są również czasowe problemy z dostępnością do produktów doustnych zawierających metforminę z powodu wstrzymania obrotu niektórych z nich. Jednak sytuacja w zakresie antybiotyków jest stabilna, a zapasy większości produktów są dostępne w hurtowniach farmaceutycznych.