19 maja, 2025

„Ugruntowana linia orzecznictwa”. Pełnomocniczka Bodnara komentuje sprawy frankowiczów w sądach.

"Ugruntowana linia orzecznictwa". Pełnomocniczka Bodnara komentuje sprawy frankowiczów w sądach.

„`html

Wyzwania stojące przed wymiarem sprawiedliwości i sprawami frankowymi

Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka szefa Ministerstwa Sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumenta, wskazuje na konieczność wyboru, czy wymiar sprawiedliwości ma być postrzegany jako inwestycja, czy też narzędzie do dochodzenia praw obywateli. Projekt ustawy mającej usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych w sądach został skierowany do konsultacji i opiniowania na początku lutego.

Reakcje na projekt ustawy frankowej

Termin na składanie uwag do ustawy frankowej minął niedawno. Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska informuje, że otrzymano ponad 200 odpowiedzi od różnych podmiotów, które obecnie są analizowane przez Departament Legislacyjny. Pomimo wyników tej analizy, wszystkie stanowiska będą dostępne na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Cel ustawy frankowej

Wiewiórowska-Domagalska zaznacza, że projekt ustawy nie jest skierowany ani do frankowiczów, ani do banków, lecz stanowi regulację służącą całemu społeczeństwu. Prawo ma zapewniać skuteczne, proporcjonalne i odstraszające środki ochrony prawnej, co wynika z prawa UE, w tym orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Wpływ spraw frankowych na pracę sądów

Obecnie aż 82% spraw wpływających do Sądu Apelacyjnego w Warszawie to sprawy frankowe. Konieczność ich rozpoznania, mimo ustalonej linii orzeczniczej, przeciąga postępowania w sądach cywilnych. Olbrzymi napływ pozwów frankowych z ostatnich lat powoduje przeładowanie sądów, co wpływa na czas rozpatrywania innych rodzajów spraw, w tym rodzinnych i gospodarczych.

Głównym celem przygotowywanej ustawy jest ochrona interesu publicznego poprzez przyspieszenie postępowań i zapewnienie obywatelom skutecznego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

„`