sob.. gru 28th, 2024
Rząd RPA podjął bezkompromisową decyzję dotyczącą Polaka. Potwierdzenie oficjalne.

„`html

Janusz Waluś Wróci do Polski

W listopadzie 2022 roku Trybunał Konstytucyjny zadecydował o warunkowym zwolnieniu Janusza Walusia, które zakończyło się 6 grudnia 2024 roku. Mimo to, z powodu braku legalnych dokumentów pozwalających na pobyt w Republice Południowej Afryki, rząd RPA zdecydował o jego deportacji do Polski.

Reakcje i Działania Rządu RPA

W związku z deportacją, rząd RPA wyznaczył reprezentanty z rządu do odwiedzenia rodziny Chrisa Haniego, aby poinformować ją o zaistniałej sytuacji. Delegacja ta składała się z zastępcy prezydenta Paula Mashatile, Minister przy Urzędzie Prezydenta Khumbudzo Ntshavheni, minister sprawiedliwości Mmamoloko Kubayę oraz ministra spraw wewnętrznych Leona Schreibera.

Janusz Waluś – Kontrowersje i Historia

Janusz Waluś zyskał międzynarodowy rozgłos po tym, jak w kwietniu 1993 roku zamordował Chrisa Haniego, czołowego działacza zbrojnego skrzydła Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC). Zabił go na podjeździe jego domu, co stało się jednym z kluczowych momentów w historii RPA, wpływając na ostateczny przebieg negocjacji w sprawie zakończenia apartheidu.

  • W chwili śmierci Haniego, negocjacje dotyczące zakończenia apartheidu były w fazie krytycznej.
  • Śmierć działacza niemal doprowadziła do wybuchu wojny domowej w RPA.
  • Ówczesny prezydent RPA, Nelson Mandela, apelował o spokój w obliczu napięć.

Wyrok i Odwołania

Po jego aresztowaniu, Waluś został w październiku 1994 roku skazany na karę śmierci, jednak wyrok ten został zmieniony przez prezydenta Mandeli na karę dożywocia w 2000 roku. Od tego momentu, liczne próby uzyskania zwolnienia warunkowego przez Walusia były odrzucane aż do momentu jego ostatecznego warunkowego zwolnienia.

Dwukrotne Obywatelstwo i Jego Utrata

Od 1986 roku Waluś posiadał obywatelstwo zarówno Polski, jak i Republiki Południowej Afryki. Jednak w 2017 roku jego południowoafrykańskie obywatelstwo zostało mu odebrane, co również wpłynęło na decyzję o jego deportacji.

„`