niedz.. lis 24th, 2024
Jakie są rzeczywiste przyczyny masowego wymierania życia na Ziemi - najnowsze odkrycia naukowców.

Zbadanie geologicznych procesów, jakie zachodziły w trwającej ponad 185 mln lat erze mezozoicznej, jest kluczowe dla zrozumienia historii i ewolucji życia na Ziemi.

Era mezozoiczna datowana jest na okres 251,9-66 mln lat temu. Era ta jest szczególna w historii Ziemi, gdyż rozpoczęła się od wielkiego wymierania stworzeń pod koniec permu i zakończyła się zagładą wielkich gadów pod koniec kredy.

Właśnie wtedy doszło do . Zaczął także powstawać Atlantyk i Ocean Indyjski. Na świecie zaczęły dominować dinozaury, pojawiły się także pierwsze prymitywne ssaki.

Brak tlenu w oceanach i wielkie wymieranie

Wcześniejsze badania dokumentowały, że . Powodowało to wielokrotne masowe wymieranie stworzeń morskich.

Nowe analizy ujawniają, że za brak życiodajnego tlenu mogły odpowiadać ruchy tektoniczne naszej planety. Zebrane dowody wskazujá, że powstający (rodzaj skały wulkanicznej) uwalniał (zarówno na dnie oceanów, jak i na powierzchni kontynentów) olbrzymie ilości fosforu.

Uwalnianie to trwało aż do okresów wyczerpania tlenu, czyli do oceanicznych zdarzeń beztlenowych.

Za dużo fosforu doprowadziło do globalnego kataklizmu

Naukowcy wskazują, że . Kęsę fosforu może być kluczem do zrozumienia tych przemian.

Wykorzystywany jest przez organizm do tworzenia DNA oraz błon komórkowych, jest także kluczowym składnikiem głównego źródła energii komórek, czyli ATP. Ujawniono, że bardzo duże ilości fosforu w środowisku skutkowały nagłym przyspieszeniem wzrostu i produktywności organizmów morskich – był on jak naturalny nawóz.

Konsekwencją tych procesów były gigantyczne ilości materii organicznej, która opadała na dno oceanów.

Dalej r , co na taką skalę miało destrukcyjne działanie dla świata.

Jak mówi prof. Benjamin Mills z Leed’s School of Earth and Environment: – Proces ten ostatecznie spowodował, że , w których zginęła większość życia morskiego.

Zdarzenia beztlenowe trwały zazwyczaj około jednego do dwóch milionów lat i miały głęboki wpływ na ekosystemy morskie, których dziedzictwo jest odczuwalne nawet dzisiaj.

Z kolei prof. Tom Gernon z Uniwersytetu w Southampton stwierdził: – Oceaniczne zdarzenia beztlenowe były jak dla ekosystemów planety.

– Skały bogate w materię organiczną, które nagromadziły się podczas tych wydarzeń, są zdecydowanie największym źródłem komercyjnych rezerw ropy naftowej i gazu na świecie – wskazał prof. Mills

Badacze uważają, że nowe odkrycie wyznacza . Sprzężenie to ma nieodzowny wpływ na toczące się życie na naszej planecie.

Nowe analizy pokazujá silniejszy, niż oczekiwano związek między wnętrzem planety a jej środowiskiem powierzchniowym i biosferą.

Jednocześnie pradawne wydarzenia mogą dostarczyć nam wskazówek dotyczácych potencjalnych konsekwencji tego związku w przyszłości.

Prof. Gernon podsumowuje: – To niezwykłe, jak łańcuch zdarzeń wewnątrz Ziemi może oddziaływać na powierzchnię, często z niszczycielskimi skutkami.

Badanie zdarzeń geologicznych oferuje cenne spostrzeżenia, które mogą pomóc nam zrozumieć, jak Ziemia może reagować na przyszłe .

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym .