Małpia ospa jest chorobą wirusową objawiającą się wysypką skórną lub zmianami na błonach śluzowych. U chorych występuje również gorączka, ból głowy, mięśni i pleców, spadek energii oraz obrzęk węzłów chłonnych.
Szczególnie dotkniętym krajem przez epidemię tej choroby jest Demokratyczna Republika Konga, ale jak się okazało, takich jak Burundi, Kenia. Małpia ospa globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.
Reakcja WHO na epidemię małpiej ospa
Dyrektor WHO: „Dzisiaj Komitet Nadzwyczajny ds. małpiej ospy spotkał się i poinformował mnie, że jego zdaniem sytuacja ta stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Przyjąłem tę poradę. jest na miejscu, współpracuje z krajami dotkniętymi chorobą i innymi zagrożonymi krajami za pośrednictwem naszych biur krajowych i regionalnych, a także z partnerami, w tym AfricaCDC, organizacjami pozarządowymi, społeczeństwem i innymi” – napisał dyrektor generalny WHO.
Według doniesień w przeszłości stosowano tę kategorię w przypadku epidemii eboli, COVID-19 i gwałtownego wzrostu liczby przypadków zachorowań na małpią ospę w Europie w 2022 roku. Eksperci medyczni zaapelowali, aby przyspieszyć dostęp do testów, szczepionek i leków na obszarach dotkniętych epidemią. Celem jest również rozpoczęcie kampanii mającej na celu zmniejszenie stygmatyzacji związanej z wirusem.
Sposoby zarażenia się małpią ospą
Choroba może prowadzić do śmierci. Wirus małpiej ospy przenosi się drogą kropelkową i poprzez kontakt z uszkodzoną skórą lub płynami ustrojowymi. Człowiek może zarazić się od innego człowieka, zwierzęcia lub zakażonego przedmiotu. Objawy ujawniają się zazwyczaj w ciągu tygodnia, ale nie wyklucza, że pojawią się one od 1 do 24 dni od zakażenia. Następnie dolegliwości utrzymują się przez 2-4 tygodnie lub dłużej w przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym. Wśród powikłań znajdują się między innymi zapalenie płuc, mózgu, mięśnia sercowego, cewki moczowej, a w poważnych przypadkach choroba może prowadzić do śmierci.